Logo11

آنچه در دنیای واقعی انجام می دهیم …

نیلینگ یا میخکوبی

ارائه خدمات شرکت مهندسی ژئوتکنیک پیرانکو در بخش پایدارسازی گودهای عمیق به روش نیلینگ

روش پیشنهادی ما جهت اجرای نیلینگ (میخ کوبی) شامل چند مرحله اصلی می باشد که با توجه به شرایط خاک و … ممکن است مراحل حفاری و شاتکریت جابجا شوند:

 • خاکبرداری تا زیر تراز میخ اول (گودبرداری مقطعی)
 • حفاری گمانه ها
 • نصب میلگرد تسلیح
 • تزریق دوغاب سیمان
 • بتن پاشی(شاتکریت) همراه با یک لایه تسلیح فولادی شبکه ای (مش) و نصب زهکش
 • نصب صفحه و مهره

ماشین آلات حفاری

یکی از مهمترین عوامل پایدارسازی گود ها  تجهیزات بروز می باشد.در پیرانکو ما با بروزترین و قوی ترین دستگاه ها و ماشین آلات حفاری و دریل واگن های مناسب گودهای عمیق  و تجهیزات خود حفار و حفاری در ارتفاع آماده ی ارائه خدمات نیلینگ و انکراژ و میکروپایل و شمع و سازه نگهبان در ترانشه ها و دیواره ها و گودهای عمیق و همچنین بهسازی خاک می باشیم.

خود حفار: این روش در خاک های ریزشی و یا جهت تسریع در اجرای پروژه استفاده می گردد. در این روش، ابزار حفاری (راد خود حفار و سر مته) نقش میلگرد (میخ) را ایفا می کند و در دیواره باقی می ماند. ضمناً در حین حفاری، عملیات تزریق صورت می گیرد.

نیلینگ یا میخکوبی

یک سیستم سازه نگهبان به منظور حفاظت گود یا شیروانی خاک به روش غیرفعال می‌باشد. نیلینگ خاک شامل نصب و تزریق میلگردهای فولادی با فاصله نزدیک در زمین می­‌باشند. با پیشرفت عملیات اجرا از بالا به پایین، به منظور تامین یکپارچگی، شاتکریت یا دیوار بتنی ایجاد می­‌گردد. کاربرد روش نیلینگ صرفاً محدود به خاک‌ها نبوده بلکه در مصالحی نظیر سنگ نرم یا هوازده نیز قابل استفاده می­‌باشد.

اجزای اصلی یک سیستم نیلینگ عبارتست از:

 • میلگرد مسلح کننده: میلگرد مسلح کننده اصلی ترین بخش نیلینگ خاک میباشد. این اجزاء در گمانه های از پیش حفاری شده قرارداد شده و توسط دوغاب تزریق می­‌شوند. تنش کششی بطور غیرفعال و به تبع مراحل بعدی حفاری و جابجائی های ایجاد شده در توده خاک، در میلگرد ایجاد می گردد.
 • دوغاب: دوغاب پس از قرار دادن میلگرد در گمانه، تزریق می‌شود. دوغاب نقش اصلی در انتقال تنش از زمین به میلگرد را بر عهده دارد. همچنین سطحی از محافظت در برابر خوردگی توسط دوغاب ایجاد می گردد.
 • فاصله دهنده (Centralizer): فاصله دهنده ها، که عموماً از مواد سینتتیک ساخته می‌شوند، به منظور حفظ فاصله میلگرد از جدار گمانه و ایجاد حدقل ضخامت دوغاب در سرتاسر میلگرد نصب می‌شوند.
 • تمهیدات محافظت در برابر خوردگی: علاوه بر دوغاب سیمان که محافظت فیزیکی و شیمیایی میلگرد را فراهم می آورد، در صورت لزوم می بایست از روش‌های دیگری (نظیر غلاف پلاستیکی یا پوشش اپوکسی) برای افزایش محافظت در برابر خوردگی استفاده کرد.
 • هد نیل: هد نیل انتهای رزوه شده میلگرد می‌باشد که بیرون از سطح دیوار قرار می گیرد، و با استفاده از اتصال جوشی یا رزوه ای به صفحه هد نیل نصب شده و میخ را به سطح شیب یا جدار گود متصل می نمایند. هد نیل بسته به نوع اتصال، شامل مهره، واشر و صفحه فولادی، صفحات لچکی و جوش می‌­باشد.
 • پوشش سطحی: به منظور حفاظت خاک بین میخ ها در برابر فرسایش و ناپایداری موضعی، تامین ارتباط و یکپارچگی بین میخ ها و تامین سطح باربر مناسب برای صفحه سرمیخ، یک پوشش سطحی موقت یا دائم با استفاده از نصب شبکه فولادی و بتن پاشی یا آرماتوربندی و اجرای بتن درجا (شاتکریت) ایجاد می‌شود.
 • سیستم زهکشی: در صورت وجود یا احتمال حضور آب، برای جلوگیری از ایجاد فشار آب در پشت پوشش سطحی، و به منظور جمع آوری و انتقال آب‌های نفوذی، اجرای سیستم زهکشی ضروری می‌­باشد. آبهای جمع آوری شده به خارج از محدوده شیب یا گود هدایت می‌شوند.

روش اجرای سیستم نیلینگ

 • حفاری گمانه های واقع در محدوده خاکبرداری شده در دیواره گود
 • نیل گذاری و تزریق گمانه های حفاری شده
 • اجرای سیستم زهکشی (در صورت لزوم) بر روی دیواره گود
 • اجرای پوشش سطحی بر روی دیواره گود
 • کشش نیل­ها (در صورت طرح انکر) و نصب هدنیل
 • اجرای پوشش دائم بر روی پوشش اولیه (در دیوارهای دائم)
 • تکرار مراحل ۱ تا ۷
 • در صورت لزوم و بسته به مشخصات طرح و شرایط اجرایی، ترتیب مراحل فوق قابل تغییر می‌باشد.

عملیات خاکی

عملیات خاکی پروژه به طور کلی شامل دو بخش زیر می‌باشد:

خاکبرداری: کلیه فعالیت های مربوط به تخریب، حفاری و کندن هر نوع زمین، انباشتن، جابجایی، بارگیری و حمل هرگونه مصالح خاکی در محدوده پروژه و یا خارج از آن (در صورت لزوم) که مرتبط با فعالیتهای موضوع پیمان باشد. این عملیات به طور عمده با استفاده از ماشین آلات و تجهیزات سبک و یا سنگین راه سازی انجام می گیرد، هرچند ممکن است در صورت لزوم و بسته به شرایط، از روش های دستی و یا روش های انفجاری نیز استفاده گردد.

رگلاژ: کلیه فعالیت های مرتبط با تسطیح، آماده سازی، هموارسازی، حذف زواید، پرکردن حفرات و غیره، در کلیه سطوح خاکبرداری، به منظور ایجاد بستر مناسب برای اجرای لایه زهکش و یا نصب شبکه فولادی، در جهت انجام فعالیتهای مرتبط با موضوع پیمان می باشد. این عملیات به طور عمده با استفاده از نیروی انسانی و تجهیزات سبک صورت می گیرد، هرچند ممکن است در صورت نیاز، از ماشین آلات و مصالح و یا سایر روش های دیگر استفاده گردد.

موارد مذکور در این مشخصات فنی عمدتاً ناظر بر عملیات خاکی در محدوده تقریباً ۱۰ متری از خط پروژه می­باشد. عملیات خاکی در داخل گود، به فاصله حداقل ۱۰ متر از خط پروژه، با روش­های مورد تایید و تحت نظر دستگاه نظارت، به صورت تقریباً یکنواخت (حداکثر اختلاف تراز ۱۰ متر و حداکثر شیب کلی ۱۰%) در کف گود و متناسب با پیشرفت اجرای سازه نگهبان، انجام خواهد گرفت.

عملیات خاکبرداری

خاکبرداری به صورت پنل بندی شده، از سر ترانشه شروع شده و در ادامه طی مرحله های خاکبرداری، با ارتفاع و طول مشخص، ادامه پیدا می کند.
عملیات خاکبرداری در داخل گود به فاصله حداقل ۰/۵ متر از خط پروژه، با استفاده از ماشین آلاتی چون لودر (که دقت اجرایی کمتری دارند) امکان پذیر می باشد، ولی محدوده ۰/۵ متری از خط پروژه باید با استفاده از ماشین آلاتی با دقت بالاتر (مانند بیل مکانیکی) خاکبرداری گردد.
اولین مرحله یا پنل خاکبرداری دارای ارتفاعی که خاک بتواند در کوتاه مدت (حدود ۲۴ تا حداکثر ۴۸ ساعت) بدون محافظت پایدار بماند و حداکثر ۲ متر (معادل عرض ورق شبکه های فولادی) خواهد بود. ارتفاع پنل های بعدی نیز حداکثر به اندازه عرض یک شبکه فولادی یا کمتر، طبق نظر دستگاه نظارت (براساس شرایط پایداری دیواره) خواهد بود. پنل برداری بدون اجرای سازه نگهبان (یا حداقل اجرای پوشش سطحی، در ترازهایی که طبق نقشه ها نیلی در پنل خاکبرداری شده وجود ندارد) با ارتفاع بیش از عرض یک شبکه فولادی به هیچ وجه مجاز نمی باشد. در غیر این صورت، پیمانکار باید پیشنهاد اصلاحی خود را به دستگاه نظارت اعلام و در نهایت طبق نظر دستگاه نظارت نسبت به انجام اقدام اصلاحی در اسرع وقت اقدام نماید.

طول هر پنل خاکبرداری بسته به وضعیت دیواره گود متغیر می باشد. به طور کلی طول پنل های خاکبرداری ۶ متر می باشد. در خاکهای ریزشی، یا سسست و کم مقاومت، یا در مواردی که پایداری و جابجایی های دیواره گود در صورت پنل برداری با طول زیاد مورد تردید می باشد، حداکثر طول هر پنل می تواند طبق نظر دستگاه نظارت تا مقدار معادل فاصله افقی دو نیل مجاور کاهش یابد. در زمین های دارای مقاومت کافی، حداکثر طول مجاز پنل تابع توان اجرایی پیمانکار می باشد.
معمولا بحرانی ترین وضعیت ناپایداری در زمان اجرا دیده می شود. پس از حفاری و قبل از اجرای شاتکریت و نیل گذاری بیشترین احتمال وقوع ناپایداری وجود دارد. بدین منظور پس از هر مرحله حفاری می بایست وضعیت ظاهری شیب مورد توجه قرار گیرد. شکم دادگی و دیده شدن جابجایی های بیش از حد از مواردی است که می تواند مقدمه ای برای رخداد ناپایداری و ریزش باشد. در صورت مشاهده علائمی از وقوع ناپایداری، این موارد می بایست فوراً به اطلاع دستگاه نظارت رسانده شود.

عملیات رگلاژ

عملیات رگلاژ به منظور ایجاد بستری صاف و همواری برای نصب و اجرای لایه زهکش (در صورت وجود) و شبکه فولادی، و به طور عمده با استفاده از نیروی انسانی و ابزار و تجهیزات سبک، انجام می گیرد. بدین منظور زواید و بیرون زدگی های سطح مانند قلوه سنگ ها و یا برجستگی ها در شیاریهای باقی مانده از خاکبرداری یا بیل مکانیکی، در صورتیکه ارتفاع بیرون زدگی بیش از رواداری ضخامت شات کریت (طبق مشخصات فنی مربوط) باشد، باید زدوده شود. در غیر اینصورت فاصله شبکه فولادی از سطح دیواره و ضخامت شات کریت از محل برجستگی ها محاسبه می شود.
زواید بزرگ مانند قطعات بولدر، در صورتیکه عمده حجم آن بیرون از سطح قرار گرفته باشد باید به نحو مطلوبی زدوده شود. روش حذف این زواید باید به گونه ای باشد که آسیبی به نقاط مجاور نرساند. در صورتیکه بخش عمده قطعات سنگی بزرگ در داخل خاک قرار داشته باشد، حفظ آن مشروط بر آنکه مشکل پایدار کلی یا موضعی ایجاد ننماید مجاز می باشد، در غیر اینصورت باید قسمت بیرون زده به نحو مناسبی ( مانند تخریب) زدوده گردد.
تورفتگی های موضعی که در زمان اجرای پوشش سطحی بوسیله شات کریت پر می شود و خللی در نصب مش ایجاد نمی کند. نیازی به رگلاژ و ترمیم ندارد. تورفتگی های قابل توجه (از لحاظ عمق و یا وسعت) که باعث صعوبت نصب مش شده و یا بروز مشکلات فنی یا اجرایی برای هریک از فعالیتهای اجرای سازه نگهبان نماید، به نحو مناسبی پر شود.

حفاری گمانه

از نظر ترتیب انجام عملیات، حفاری گمانه ها به طور کلی می تواند در مقاطع زمانی ذیل صورت پذیرد:
۱- حفاری از روی خاک: پس از اتمام عملیات خاکی و قبل از اجرای عملیات نصب مش
۲- حفاری از روی مش: پس از اتمام عملیات نصب مش و قبل از اجرای شات کریت
۳- حفاری از روی شات کریت: پس از اتمام عملیات اجرای شات کریت

در عمل، ترتیب انجام عملیات تابع نوع خاک و شرایط و روش اجرا می باشد.
پیمانکار موظف است در مورد کلیه کارهای حفاری، گزارش های کارگاهی را تهیه و در خلال دوره اجرا در دسترس نگهدارد، و در صورت درخواست دستگاه نظارت به آن دستگاه ارائه نماید.
آمادگی برای حفاری
حفاری گمانه پس از انجام مراحل زیر می تواند آغاز گردد:
(الف) اتمام عملیات مرحله قبل و اخذ تاییدیه از دستگاه نظارت در مورد صحت انجام آن
(ب) پیاده سازی موقعیت دقیق گمانه در محل
(ج) اخذ مجوز شروع عملیات حفاری

در اعماق سطحی قبل از انجام حفاری باید از عدم برخورد به شریان های حیاتی و تاسیسات زیرزمینی شهری موجود اطلاع حاصل کرد. در صورت اطلاع از وجود چنین موانعی قبل از حفاری و یا برخورد به این موانع در حین حفاری، باید مراتب به همراه راهکار پیشنهادی پیمانکار، در کمترین زمان، به اطلاع دستگاه نظارت رسانده شده و تا قبل از تعیین تکلیف توسط دستگاه نظارت در این خصوص، عملیات حفاری در آن محل متوقف گردد.

عملیات حفاری

به منظور شروع عملیات حفاری، دستگاه حفار باید در موقعیت صحیح و مناسب مستقر گردد. در زمان استقرار دستگاه حفاری، امتداد بازوی حفاری (امتداد گمانه) دستگاه می بایست به طور دقیق تنظیم گردد. امتداد گمانه با استفاده از دو زاویه قائم و افقی تعریف می شود.
در حفاری گمانه ها در روش میخ کوبی خاک، عمدتا از هوای فشرده برای تخلیه خرده های حفاری (Cuttings) استفاده می شود. در زمین های ریزشی استفاده از آب برای تخلیه گمانه، به علت تشدید ریزش، مجاز نمی باشد. مگر در شرایط خاص و با تایید دستگاه نظارت. در صورت نیاز به آب برای حفاری، باید زلال و با کیفیت مناسب استفاده کرد.
در زمین های بسیار ریزشی که عملا امکان حفاری و نگهداری گمانه با قطر مورد نظر وجود ندارد می بایست از روش هایی مانند تزریق و حفاری مجدد و یا غلاف گذاری در حین حفاری استفاده گردد.
در صورت استفاده از روش تزریق و حفاری مجدد در حین حفاری، غلظت دوغاب در حدود ۳ به ۱ تا ۱/۵ به ۱ توصیه می شود.
پس از اتمام علمیات حفاری، گمانه باید در اسرع وقت نیل گذاری گردد. بدین منظور، حتماً باید نیل مربوط به گمانه با تمام تجهیزات مطابق نقشه ها و مشخصات فنی حاضر یا دستور دستگاه نظارت، در محل آماده بوده و پس از اتمام عملیات حفاری گمانه و اخذ تاییدیه دستگاه نظارت، در داخل گمانه جایگذاری گردد.

براساس این مشخصات فنی و نقشه ها ابلاغی، دستورالعمل ها و مصوبات مربوط، پیمانکار موظف به تجهیز کامل کارگاه و اجرای صحیح، کامل و بی نقص کلیه عملیات مرتبط با نیل گذاری و انجام آزمایش های کنترل کیفی می باشد.

میلگرد

 • خصوصیات میلگرد: میلگردهای فولادی براساس مقاومت مشخصه طبقه بندی می شوند. میلگردهای مصرفی از نوع A III با حداقل مقاومت مشخصه (مقاومت تسلیم کششی) معادل fy=4200kg/cm2 می باشد.
 • میلگرد مورد استفاده در نیل ها باید از نوع آجدار باشد.
 • قطرهای مذکور در نقشه ها برای میلگردها، در صورتیکه آجهای روی میلگرد منقطع باشد برابر قطر مقطع  دایره­ای شکل میلگرد بدون نظر گرفتن آج می باشد، در صورتیکه آجهای میلگرد پیوست باشد، قطر میلگرد را می توان برابر قطر میلگرد صاف هم وزن آن در نظر گرفت.
 • هرگونه تغییر در مشخصات میلگردها صرفاً با مجوز دستگاه نظارت امکان پذیر می باشد.

فاصله نگهدارها

برای نگهداشتن میلگرد در داخل گمانه با فاصله مناسب از جدار آن، به منظور تامین حداقل پوشش دوغاب اطراف میلگرد جهت تامین مقاومت چسبندگی مورد نیاز بین میلگرد و دوغاب در زنجیره انتقال نیرو بین خاک و میلگرد، استفاده از قطعات تثبیت میلگرد موسوم به فاصله نگهدار،Spacer  یا Centralizer ضروری است.
جنس، ابعاد، تعداد و فاصله بین اسپیسرها و سایر قطعاتی که برای تثبیت میلگردها در جای خود به کار می روند، باید به نحوی انتخاب شوند که علاوه بر ایجاد پوشش تزریق لازم دور میلگرد، مانع جریان دوغاب نشوند و نقاط ضعف از نظر مقاومت و پایایی ایجاد نکنند. فاصله نگهدارها معمولا از PVC، پلی اتیلن (HDPE) و یا سایر مواد سینتتیک ساخته می شوند. حداقل ضخامت دوغاب اطراف میلگرد برابر ۲۵ میلیمتر یا مقدار مندرج در نقشه های اجرایی می باشد، لذا ضخامت (ارتفاع زایده ها) فاصله نگهدارها باید به گونه ای انتخاب گردد که پوشش دوغاب مورد نظر را در اطراف نیل در داخل گمانه فراهم نماید. شکل و ابعاد فاصله نگهدارها، با توجه به قطر میلگرد و گمانه و اندازه شیلنگهای تزریق و سایر ملحقات نیل، نباید به گونه ای انتخاب گردد که احتمال انسداد گمانه وجود داشته و مانع از برگشت مطلوب دوغاب گردد.

جاگذاری نیل

برای اطمینان از پرشدن گمانه با دوغاب در حین تزریق، گمانه از بخش انتهایی با دوغاب پر می شود. بدین منظور یک یا چند شیلنگ (بسته به طول نیل و روش تزریق) با طولی حداقل به طول میلگرد (یا اندکی بیشتر) به آن متصل می شود. این شیلنگ که معمولا از جنس PVC یا پلی اتلین HDPE می باشد، به شیلنگ تزریق موسوم می باشد.
با توجه به اینکه تزریق تحت فشار انجام می گیرد، قبل از تزریق، سرگمانه با استفاده از گچ مسدود می گردد. لذا برای خروج هوای محبوس در داخل گمانه در حین پر شدن آن با دوغاب و نیز اطمینان از پر شدن کامل گمانه بوسیله مشاهده خروج دوغاب از سرگمانه، یک شیلنگ به طول حدود ۱ متر به سر نیل نصب می کنند. این شیلنگ به شیلنگ هوا یا شیلنگ برگشت موسوم می باشد، شیلنگ هوا به گونه ای به نیل متصل می گردد که حداکثر ۵/۰ متر آن در داخل گمانه قرار گیرد.قطر شیلنگ تزریق به طور معمول حدود ۲۰ میلی متر می باشد. جنس و ضخامت آن باید به گونه ای باشد که تحمل فشارهای تزریق (طبق مشخصات فنی، نقشه ها یا دستورالعمل دستگاه نظارت) را داشته باشد.
قبل از اتصال شیلنگها به میلگرد، باید از سلامت و عدم انسداد آنها توسط خاک یا سایر اجرام اطمینان حاصل نمود. سطح بیرونی و داخلی شیلنگها در زمان اتصال به نیل و همچنین نیل گذاری باید کاملا تمیز و عاری از هرگونه آلودگی و آغشتگی به خاک، گل، روغن و غیره باشد.

شیلنگها با استفاده از سیم آرماتوربندی (در فواصل حدود ۲ متر) به میلگرد متصل می شود. اتصال شیلنگها به میلگرد نباید باعث آسیب دیدگی (انسداد، پرچ شدن، سوراخ شدگی، لهیدگی) آنها گردد.بهتر است به منظور جلوگیری از انسداد احتمالی انتهای شیلنگ تزریق به علت ورود خاکهای داخل گمانه به درون آن در هنگام نیل گذاری، در انتهای حدود ۵/۱ متری شیلنگ تزریق چند سوراخ بر روی بدنه آن ایجاد گردد.
به منظور حفظ کیفیت شیلنگها، محل نگهداری و انبار آنها باید به گونه ای باشد که به صورت طولانی مدت در معرض تابش آفتاب و تغییرات شدید دمایی قرا نگیرد. استفاده از شیلنگهای مستعمل (که خواص و وضعیت ظاهری آن تغییر کرده است) پوسیده، معیوب یا بی کیفیت، مجاز نمی باشد.

تزریق

پیمانکار موظف به انجام تزریق گمانه های نیل و آزمایشات کنترل کیفی، مطابق نقشه های اجرایی و مشخصات فنی حاضر و یا دستورالعمل دستگاه نظارت می باشد.
در طرح تزریق موارد ذیل به طور کامل و دقیق ارائه می شود:

 • نقشه جانمایی تاسیسات تزریق: شامل محل های سیلو یا دپوی سیمان و دپوی موقت سیمان، موقعیت ایستگاه­های تزریق شامل مخلوط کن ها، همزن و پمپ ها، مسیرهای انتقال، محدوده تحت پوشش هر ایستگاه تزریق، محل و نحوه تامین آب در محل ایستگاه
 • سامانه مدار تزریق: نقشه نحوه ارتباطات بین قسمت های مختلف یک مدار تزریق شامل مخلوط کن، همزن، مخازن، پمپ، مسیرهای انتقال (رفت و برگشت) دوغاب، حجم سنج، فشار سنج، شیرهای قطع و وصل و کنترل جریان دوغاب، نحوه ارتباط مدار به شیلنگ های تزریق در هر گمانه، باید به طور مشخص، گویا و کامل تهیه گردد.
 • تجهیزات تزریق: تعداد و مشخصات (حجم و سرعت دوران مخلوط کن ها، فشار و دبی پمپ ها، حجم سنج ها و فشار سنج ها و …) هریک از دستگاه ها و تجهیزات مورد استفاده درهر یک از ایستگاه های تزریق
 • نیروی انسانی: تعداد، سابقه و تخصص افراد پیش بینی شده برای انجام کامل و صحیح عملیات تزریق
 • مصالح: برنامه پیش بینی نیاز مصالح مورد نیاز تزریق از قبیل سیمان، آب، مواد افزدونی و ماسه، متناسب با برنامه زمان بندی انجام پروژه

قیمت اجرای نیلینگ

در تعیین قیمت نیلینگ عوامل بسیار زیادی دخیل بوده که مهمترین آن تراکم میلگرد و نوع میلگرد می باشد. قیمت نیلینگ با توجه به شرایط کار و آب و هوا می تواند متغیر باشد. به هر حال همیشه قیمت بیشتر ملاک فنی بودن کافی نبوده و باید قیمت دقیق با توجه به آنالیز طراحی نیلینگ برآورد گردد. همچنین به عواملی نظیر شرایط زمین،چگونگی دسترسی به کارگاه، اندازه دیوار، نوع پوشش دیوار،شرایط لازم جهت حفاظت از خوردگی و فرسایش،نوع کاربری (موقت یا دائم) ، میزان دسترسی به پیمانکاران متخصص در اجرای شاتکریت و میخ کوبی خاک، و شرایط منطقه ای (نظیر استعداد زمین لرزه و یخ زدگی)  بستگی دارد.
خدمات ما جهت پایدارسازی گودهای شهری بوسیله نیلینگ  و انکراژ  و بهسازی خاک
پایدارسازی دیواره های مرتفع خاکی و سنگی جهت گود برداریهای عمیق و مطمئن به روش میخ کوبی soil nailing  (طراحی و اجرای نیلینگ)
انکراژ و استرند
میکروپایل(ریزشمع)، کاربرد میکروپایل برای کنترل نشست ساختمانها، برای کنترل روانگرایی بستر ساختمانها، استفاده از میکروپایل برای افزایش ظرفیت باربری خاکهای مختلف، برای جلوگیری از افزایش نشست ساختمانهای موجود و حفاری و تزریق، تحکیم و بهسازی زمین و فونداسیون و پایدارسازی و حفاری و تزریق، تحکیم و بهسازی زمین و فونداسیون و پایدارسازی آن

تفاوت های میخ کوبی و مهارگذاری (نیلینگ و انکراژ)

اولین تفاوتی که در نیلینگ  و انکراژ  وجود  دارد، محدودیت های آئین نامه ای این دو روش پایدارسازی گود است.

تفاوت اصلی نیلینگ و انکراژ، پیش تنیدگی عضو تسلیح در روش مهارگذاری می باشد. روش میخ کوبی (نیلینگ) به صورت مقاوم  Passive  و روش مهار گذاری به صورت فعال Active عمل می کند.در عملیات میخ کوبی فعال شدن نیرو در میخ ها مستلزم بروز تغییرشکل در توده خاک دیواره گود است ولی در روش مهارگذاری به دلیل پیش تنیدگی مهارها، قبل از حرکت توده خاک، نیروی موجود در مهاری ها سبب کاهش قابل توجه تغییرشکل ها می گردد.
یکی دیگر از تفاوت های اجرایی نیلینگ  و انکراژ این است که در انکراژ می توان از فولادهایی با مقاومت ۶ تا ۸ برابر فولاد معممولی که به استرند معروف است، استفاده نمود. خود این مسئله موجب می شود در گودهای با عمق بالای ۲۰ متر، تمایل به این شیوه یعنی انکراژ نسبت به نیلینگ افزایش پیدا کند. نکتۀ دیگر این است که زمانی که از این فولاد های با مقاومت بالا یا همان استرند استفاده می شود، یک آیتم برای اجرا به نام پد بتنی به عنوان زیرسری انکر به مجموعه فعالیت های اجرایی اضافه می گردد. این پد بتنی به شکل یک فونداسیون افقی به منظور پانچ نکردن خاک پشت صفحه سر انکر، قرار می گردد.
تفاوت دیگر این است که در انکراژ، فرض بر این است که گوۀ کولومبی که زاویه آن با افق برابر چهل و پنج درجه به اضافۀ نصف زاویۀ اصطکاک داخلی خاک است، مهار شده و بدین سان گود پایدار می ماند. اما در نیلینگ مفهومی که از مفهوم خاک مسلح تاثیر پذیرفته و کل مجموعۀ نیلینگ را یک دیوار عریض وزنی درنظر می گیرد، مفروض است.

ارائه خدمات انکراژ

از جمله روش‌های رایج و پرکاربرد گودبرداری عمیق و پایدار کردن شیب‌ها استفاده از میل مهار یا انکراژ است. با استفاده از این تکنیک توان خاک را در برابر گسیختگی افزایش می‌دهند. در این تکنیک همانند روش میخ کوبی یا نیلینگ از یک جزء که از جنس فولاد می‌باشد، مانند استرند یا میله به منظور بهبود مقاومت در برابر نیروهای برشی استفاده می‌گردد. هم‌چنین نیروی پیش تنیدگی ایجاد شده در استرند باعث می‌گردد تا نیروی مقاوم اصطکاکی که در سطح گسیختگی موجود است، افزایش پیدا کند. با توجه به این که این انکراژ برای اجرا و پیاده سازی نیازمند تجهیزات پیشرفته و خاص و هم‌چنین نیروی کار حرفه‌ای و ماهر است، نسبت به روش میخ کوبی گران‌تر است. با توجه به گران بودن این روش و سایر عواملی که ذکر شد، استفاده از این روش تنها در حالتی که جداره‌ی گود در وضعیت نامناسبی قرار داشته باشد و یا جا به جایی و تغییر مکان و وضعیت آن مشکل باشد، استفاده می‌شود. شرکت پیرانکو با سالها تجربه و دانش فنی در زمینه ارائه خدمات پایدارسازی گودهای عمیق به روش نیلینگ و انکراژ در خدمت شماست.

اجزای اصلی در سیستم انکراژ

استرند: استرند کابلی تنیده شده از چندین مفتول فولادی است که این مفتول ها دارای مقاومتی بسیار بالا در حدود ۱۸۶۰ مگاپاسگال هستند .

نکته قابل توجه این است که میتوان به جای استفاده از استرند از فولاد نیز استفاده کرد اما باید این نکته را به خاطر داشت که نیروی پیش تنیدگی قابل اعمال به فولاد پایین تر از استرند و در حدود ۴۰۰ مگاپاسگال است . استفاده از فولاد یا استرند با توجه به شرایط و نیاز های پروژه توسط مهندسین پروژه تعیین میشود .

فاصله نگهدار یا اسپیسر: برای قراردادن چندین استرند در داخل مهار به فواصل یک اندازه و ثابت نگه داشتن آنها نسبت به وضعیت قرارگیری خود و رعایت حداقل فاصله مجاز بین رشته های استرند از این اسپیسرها استفاده میشود .
شلنگهای تزریق: برای مطمئن شدن از پر شدن گمانه حفر شده با دوغاب تزریق شده ، در حین تزریق از چند شلنگ با طول حداقل برابر با طول مهار استفاده میشود .
پکر: برای تزریق دوغاب به داخل گمانه تخت فشار از پکر استفاده می شود همچنین اتصال های پکر باید طوری باشد که تحمل فشار ناشی از تزریق را داشته باشد . هم چنین اتصالات پکر باید آب بندی شود تا نشت دوغاب اتفاق نیفتد.
غلاف استرند: برای جلوگیری و مانع شدن از چسبیدن استرندها به دوغابی که به گمانه تزریق می شود و اطمینان از انتقال نیافتن نیروی مهاری به خاک در طول آزاد استرند ، در همان طول استرند ها داخل غلاف نگهداری میشود.
سر انکر: این سر ، یک استوانه ی چند سوراخی مخروطی شکل است که برای انتقال نیروی کششی مهاری از استرند به مهار در سر گمانه حفر شده قرار داده میشود .
گوه: قطعه ای فولادی و مخروطی شکل که در کناره های هر رشته استرند در داخل سوراخ سر انکر به منظور قفل شدن و عدم کشیده شدن استرند به داخل تحت اثر نیروی پیش تنیدگی مهاری می باشد .توجه شود در صورت استفاده از میلگرد به جای استرند نیاز به گوه نمی باشد .به منظور جلوگیری از رانش خاک می توان از شمع های فولادی هم استفاده کرد .برای اجری این روش ، ابتدا عملیات حفاری چاه در فواصل ارائه شده توسط مهندس طراح پروژه اجرا می شود . توجه شود که عمق این شمع های حفر شده برابر با عمق گود به علاوه مقداری اضافه جهت حفر شمع بتنی است . این شمع های بتنی قرار داده شده برای تامین گیرداری بوده و عمق آنها حدود ۲۰ تا ۳۵ درصد عمق گود پایین از تراز کف در نظر گرفته میشود . بعد از بتن ریزی در محل پروژه و در انتهای چاه های حفر شده ، شمع هایی از جنس فولاد در همان چاه قرار داده می شود تا شمع های فولادی با انتهای گیردار به وجود آید .
در نهایت بعد از انجام موارد بالا میتوان گودبرداری پروژه را مرحله به مرحله شروع کرد .

ویژگی های روش انکراژ

روش انکراژ شباهت بسیار زیادی به روش نیلینگ دارد .  به دلیل استفاده کردن از ویژگی پیش تنیدگی کابل ها و استرند ها ، در مقایسه با روش نیلینگ از قابلیت و توانایی به مراتب بالاتری در پایدارسازی و مهار نیروی رانشی خاک برخوردار است . البته باید در نظر داشت که هزینه های جانبی انکراژ نیز به مراتب بالاتر از روش نیلینگ است .از این روش برای پایدارسازی گودهای با عمق زیاد استفاده می شود . البته در گودبرداری های با عمق زیاد نیز میتوان به صورت ترکیبی از روش نیلینگ و انکراژ استفاده کرد که باعث کاهش هزینه و بهبود مدیریت زمان می شود .

مزایای انکراژ

 • کنترل وضعیت تغییر مکان­ ها به وسیله پیش تنیدگی
 • ایمنی بالاتر ؛ به دلیل کشش استرند ها و اعمال نیرو به سمت خاک باعث کاهش جابجایی چشمگیر خاک شده و نسبت به نیلینگ وضعیت امن تری را دارد
 • کنترل بهتر به دلیل کشش انکرها ؛ توجه شود در پایان عملیات انکراژ ، در بازه های زمانی مشخص شده در آیین نامه ها کنترل کشش استرند ها انجام شده که باعث کنترل و اطمینان بیشتر به وضعیت پایداری دیواره ها میشود.

معایب انکراژ

 • نیاز به تجهیزات و ابزار آلات پیشرفته و بروز
 • عدم امکان استفاده در خاک­ه ای مساله دار ( حفرات زیر زمینی ، چاه ، انبار و …)
 • زمان بر بودن نسبت به نیلینگ این امر میتواند با کنترل صحیح زمان و هزینه ها در پروژه های بزرگ نیز برعکس باشد و باعث کاهش زمان پروژه نیز گردد
 • هزینه بالاتر نسبت به نیلینگ ؛ این امر میتواند با کنترل صحیح زمان و هزینه ها در پروژه های بزرگ نیز برعکس باشد و باعث کاهش هزینه ها نیز گردد.

ارائه خدمات سازه نگهبان خرپایی

یکی از روش های پایدار سازی جداره گودبرداری است. سازه نگهبان خرپایی متداول ترین روش پایداری سازی در گودهای با عمق متوسط است. در این روش پروفیل های فولادی خرپایی، در فواصل معین به دیواره گود، تکیه داده می شود. خرپاها با تحمل فشار جانبی ناشی از سربار خاک، و انتقال آن به زمین، مانع از ریزش دیواره گود می شود. در پایدارسازی گود و اجرای سازه نگهبان، کسب تجربه بسیار مهم است. گاهی مواقع آنچه در کتاب ها نوشته است، شاید نتوان به طور کامل اجرا کرد. گاهی نیاز است، با توجه به امکانات و شرایط موجود در پروژه، تصمیم هایی را اتخاذ نمود.

اعضای اصلی خرپا شامل:

 • عضو قائم
 • عضو مایل
 • ریشه عضو قائم
 • پی عضو مایل
 • اعضای افقی و مایل خرپا

پیرانکو با سالها تجربه در زمینه خدمات ژئوتکنیک و پایدارسازی گودهای عمیق و اجرای دهها سازه نگهبان و انجام پروژه های بهسازی خاک و ایمنی گود آماده ارائه تجربیات خود در طراحی و اجرا و پایش گودهای عمیق میباشد. با توجه به عدم نیاز به اجازه از همسایه های مجاور، گاهی اوقات روش خرپایی مناسب‌تر، ساده ­تر، اجرایی تر و اقتصادی تر از سایر روش‌های پایدارسازی می باشد.

روش اجرای سازه نگهبان خرپایی

۱. حفر چاه اعضای قائم: همانند اجرای شمع فلزی در روشهای میخکوبی (نیلینگ) و مهارگذاری (انکراژ)، در روش سازه نگهبان خرپایی نیز، میبایست حفر چاه اعضای قائم، قبل از شروع خاکبرداری، انجام گردد. جانمایی این چاهها به وسیله نقشه برداری و با توجه به نقشه های اجرایی انجام میگردد. جهت بتن ریزی ریشه اعضای قائم، کف این چاهها از تراز کف شالوده پایینتر میباشد.

۲. اجرای اعضای عمودی سازه نگهبان خرپایی: غالباً مقطع اعضای قائم به صورت زوج نیمرخ IPE یا نبشی میباشد. اعضای قائم را به صورت عمودی در چاه قرار داده و به طور کامل به دیوار میچسبانند و سپس ریشه شمع فلزی بتن ریزی میگردد. ریشه شمع فلزی حدود ۲۵ درصد عمق گود بوده و قطر چاهها حدود ۸۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر میباشد. جهت گیرداری بهتر عضو قائم در بتن ریشه، قطعات نبشی یا ناودانی را به عنوان برش­گیر به عضو قائم جوش می­ دهند. همانطور که شمعهای فلزی در روشهای میخکوبی، مهارگذاری، مهار متقابل و … میبایست به طور کامل به دیواره گود تکیه داده شوند، جهت عملکرد مناسب سازه نگهبان خرپایی نیز عضو قائم باید کاملاً چسبیده به دیوار باشد تا تغییرشکلها به حداقل برسد. جهت چسبیدن کامل عضو قائم، پشت آن با مصالح مناسبی که حداقل مقاومت فشاری خاک آن قسمت را دارا باشد، پر می شود تا هیچ گونه فضای خالی بین عضو قائم و دیوار باقی نماند.

۳. اجرای اعضای مایل سازه نگهبان خرپایی: بعد از اجرای اعضای قائم سازه نگهبان خرپایی، می بایست اعضای مایل اجرا گردد. ولی با توجه به وجود خاک، امکان اجرای اعضای مایل نمی باشد. بنابراین ابتدا جلوی اعضای عمودی به صورت شیب پایدار خاکبرداری می گردد و سپس اعضای مایل نصب می گردد. اعضای مایل در بالا به اعضای قائم جوش میگردند و در پایین توسط صفحه ستون روی شالوده قرار داده می شوند. جهت یکپارچگی عملکرد سازه نگهبان خرپایی، اعضای مایل به وسیله شناژ با یکدیگر متصل می گردند.

۴. تکمیل سازه نگهبان خرپایی و اجرای شبکه فولادی (مش) و بتن پاشی (شاتکریت): بعد از اجرای اعضای قائم و مایل، نوبت به تکمیل سازه نگهبان می رسد. در این مرحله اعضای افقی و مورب خرپایی به اعضای قائم و مایل اصلی جوش داده می شوند. بعد از نصب اعضای افقی و مورب خرپایی، عملیات خاکبرداری به صورت مرحله ای انجام می گردد و شبکه فولادی (مش) و بتن پاشی (شاتکریت) انجام می گردد.

۵. اتصال سازه نگهبان های خرپایی به یکدیگر توسط اعضای مهاربندی: در انتهای اجرای سازه نگهبان، جهت عملکرد مناسب و یکنواخت خرپاها و جهت جلوگیری از کمانش خارج از صفحه خرپاها. خرپاهای مجاور توسط اعضای مهاربندی به یکدیگر متصل می­گردند.

اعضای مهاربندی در اسرع وقت و با پیشرفت عملیات خاکبرداری پس از نصب اعضای قائم و مایل می بایست اجرا گردد.

مزایای روش سازه نگهبان خرپایی

 • مناسب برای گودهای کم عمق و دارای عمق متوسط در مناطق شهری
 • عدم نیاز به اجازه همسایه ها
 • قابلیت انعطاف زیاد از نظر اجرا در شرایط مختلف
 • امکان بازیافت بخشی از مصالح خرپا
 • سهولت اجرا و عدم نیاز به دستگاه­های خاص
 • عدم ورود به زمینهای مجاور
 • قابلیت انطباق با روشهای زهکشی
 • سرعت اجرای نسبتاً بالا
 • قابلیت اجرا در پروژه های با هندسه نامنظم

معایب روش سازه نگهبان خرپایی

 • محدودیت استفاده در گودهای عمیق
 • اشغال فضای داخل گود و سختی خاکبرداری و اجرای سازه اصلی
 • سختی اجرا و افت کیفیت سیستم آب بندی
 • عدم امکان استفاده برای افزایش عمق گود در زمان اجرا یا پس از اتمام گودبرداری
 • احتمال ضرورت برداشت بخشی از خاک با روشهای دستی
 • سختی اجرا و تداخل خرپاها در کنج های مقعر
1597848341362-01-min
piranco

خدمات ما 

پیرانکو ارائه دهنده راهکارهای علمی و خلاقانه پایدارسازی دیواره ها و گودهای عمیق و بهسازی خاک